Mój wszechświat

Ponieważ wszystkiego, co najważniejsze nauczyłem się w przedszkolu...

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Zasłyszane Ekologia i środowisko Świat gasi światło

Świat gasi światło

Email Drukuj PDF

28 marca 2009 r. o godz. 20.30 ciemność spowije 82 państwa, prawie 2500 miast w tym 65 stolic. Ozdobne iluminacje słynnych budowli oraz światła firmach, instytucjach publicznych i w domach zwykłych ludzi zgasną w ramach akcji WWF "Godzina dla Ziemi" (Earth Hour). To ogólnoświatowe przedsięwzięcie to bezprecedensowy apel o powstrzymanie zmian klimatu. W Polsce do akcji WWF oficjalnie przyłączyły się 33 miasta, ale światła zgasną łącznie w 540 miejscowościach na terenie naszego kraju.

Polacy przejmują się zmianami klimatu

Tegoroczna "Godzina dla Ziemi" WWF spotkała się z rekordowym zainteresowaniem na całym świecie, w tym również w Polsce. W zeszłym roku do akcji WWF przyłączyły się oficjalnie dwa polskie miasta, w tym… 33! Swój udział zgłosilli mieszkańcy łącznie 540 miejscowości w całym kraju. Ten wzrost zaangażowania Polaków w akcje związane z powstrzymaniem zmian klimatu potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych pro bono dla WWF przez SMG/KRC. Chęć wspierania tego typu inicjatyw jeszcze 5 lat temu wyrażało jedynie 3 proc. osób zainteresowanych pomocą organizacjom ekologicznym, w 2005 r. 12 proc., a w roku 2008 już co czwarta osoba z tej grupy.

 

"Godzina dla Ziemi" WWF w Polsce

W Polsce dotychczas do akcji właczyło się kilkadziesiąt miast, w tym wszystkie miasta wojewódzkie. Wyłączone zostaną m.in tak słynne budynki i budowle jak Pałac Kultury i Nauki, Pałac Namiestnikowski, wszystkie mosty w Warszawie, Spodek, Wawel, Kościół Mariacki w Krakowie, Zamek w Malborku, Dwór Artusa w Toruniu, Bazylika Mariacka i Brama Zielona w Gdańsku, Katedra Poznańska i Most św. Rocha w Poznaniu, Zamek Lubelski. "Godzinę dla Ziemi" poparły także Kancelaria Prezydenta RP i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Obie instytucje wyłączą na godzinę ozdobne oświetlenia swoich budynków.

Do akcji włączyło się także wiele hoteli i wieżowców np. Hotel Polonia Palace, Hotel Hilton, InterContinental, Rondo1, Warsaw Trade Tower, Złote Tarasy. Akcję wspierają również firmy. IKEA, Carrefour, Tesco nie tylko wyłączą dekoracyjne świtała i neony w swoich sklepach, ale cały czas informują klientów o akcji. W sobotę zgasną neony banku Millenium, a klienci banku otrzymali zaproszenie do "Godziny dla Ziemi" na wyciągach bankowych. Inne firmy, które wspierają nasza akcję to LOT, LUG, TNT, Nestle Waters, Carlsberg. Wiele klubów i kawiarni w całej Polsce organizuje tego dnia specjalne klimatyczne wieczorki przy świecach. Więcej informacji o tym, kto się włączył i wyłączy światła na stronach www.wwf.pl/godzinadlaziemi. Pod tym adresem można także zobaczyć, ile indywidualnych osób zadeklarowało chęć udziału w akcji oraz samemu zarejestrować się i w ten sposób poprzeć "Godzinę dla Ziemi".

Ĺšródło: http://www.wwf.pl/godzinadlaziemi/aktualnosci.htm

Mój komentarz:
Ciekawe, czy elektrownie padną z przeciążenia, gdy wszyscy zaczną zapalać światło?;-)

 

Zmieniony: Piątek, 21 października 2016 21:15