Mój wszechświat

Ponieważ wszystkiego, co najważniejsze nauczyłem się w przedszkolu...

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Zasłyszane Ekologia i środowisko Toksyczne powietrze w Rudzie Śląskiej? Władze milczą

Toksyczne powietrze w Rudzie Śląskiej? Władze milczą

Email Drukuj PDF
Planowana budowa spalarni śmieci w Rudzie Śląskiej to poważny problem. Rak płuc, zaburzenia hormonalne, niedonoszone ciąże, nieprawidłowy rozwój dzieci - to tylko niektóre skutki, z którymi mogą liczyć się mieszkańcy, jeśli przedsięwzięcie dojdzie do skutku. Tymczasem urzędnicy nabierają wody w usta.
 
Konsekwencje przebywania w obrębie spalarni śmieci są bardzo groźne dla zdrowia. Niestety, większość mieszkańców Rudy Śląskiej nie zdaje sobie z tego sprawy. Władze miasta unikają rozmów. Realizacja inwestycji planowana jest na terenach wzdłuż Drogowej Trasy Średnicowej pomiędzy Rudą Południową, Chebziem i os. Kaufhaus. Inwestor, firma Eneris, złożył już wniosek o wydanie tzw. decyzji środowiskowej.

Władze miasta nie chcą rozmawiać...

 
Na  spotkaniu prezydenta Rudy Śląskiej z mieszkańcami dzielnic Wirek i Czarny Las, które odbyło się 6 października 2016, poruszono temat planowej budowy spalarni.  Przedstawiciele stowarzyszenia Rudzianie Razem, którzy od kilku lat walczą o czyste powietrze w Rudzie Śląskiej, zapytali, czy prezydent jest gotów udostępnić miejsce na konsultacje w sprawie planowej inwestycji. Wiceprezydent Rudy Śląskiej, Krzysztof Mejer, zadeklarował, że takie spotkanie może odbyć się w  w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Bytomiu, ale nie podał żadnego konkretnego terminu. Włodarze Rudy Śląskiej zasłaniają się brakiem raportu oddziaływania inwestycji na środowisko zleconego przez firmę Eneris. Sprawa utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która czeka na poprawki inwestora. - Wydaje się, iż samorząd nie chce zorganizować spotkań informacyjnych dla rudzian mieszkających najbliżej miejsca, w którym ma powstać spalarnia śmieci - komentują przedstawiciele "Rudzianie Razem". Warto dodać, że stowarzyszenie domaga się od władz miasta spotkania informacyjnego od 3 miesięcy. Niestety, rudzcy urzędnicy są głusi na te prośby. 

Co grozi mieszkańcom Rudy Śląskiej?

 
Na temat spalarni w Rudzie Śląskiej mówiono już wiele. Wciąż jednak mieszkańcy Rudy Śląskiej i okolicznych miast nie są świadomi tego, co im grozi. W trakcie spalania śmieci do powietrza dostają się niebezpieczne składniki, jak np. cynk, ołów, miedź, nikiel, chrom, które są bardzo groźne dla zdrowia. Dokładna ilość związków chemicznych powstających w procesie spalania odpadów nie jest znana. Poza wymienionymi wcześniej metalami ciężkimi, rudzianie mogą być narażeni na chlorowane związki organiczne z rodziny dioksyn. Najbardziej toksyczną z nich i także powstającą w procesie spalania odpadów jest 2,3,7,8-tetrachlorodibenzo-p-dioksyna (TCDD). Jest ona 10.000 razy bardziej trująca niż cyjanek potasowy, a jej połowiczny rozpad w glebie trwa 160 lat.
 
Więcej informacji na temat planowanej spalarni śmieci na stronie www.spalarnia.slask.pl.
Zmieniony: Poniedziałek, 10 października 2016 21:46