Mój wszechświat

Ponieważ wszystkiego, co najważniejsze nauczyłem się w przedszkolu...

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Baza wiedzy Windows Instalowanie Windowsa XP w notebooku Lenovo ThinkPad X60

Utwórz PDF Email Drukuj

Instalowanie Windowsa XP w notebooku Lenovo ThinkPad X60

Problem:

Po zainstalowaniu Windowsa XP na nowym dysku twardym (bez partycji serwisowej) system nie uruchamia się: wyświetla się komunikat "Błąd odczytu dysku. Naciśnij Ctr-Alt-Del aby zrestartować...". Uruchomienie z konsoli odzyskania systemu i zastosowanie poleceń FIXBOOT i FIXMBR nie pomaga.

Przyczyna:

Wydaje mi się, że problem leży w niestandardowej wielkości bootsektora w Master Boot Recordzie pierwszego dysku twardego. Windows nie potrafi uruchomić się, jeśli jego bootsektor znajduje się w pierwszej partycji pierwszego dysku twardego.

Rozwiązanie:

Należy Windowsa XP zainstalować na drugiej lub następnej partycji. Niestety poskutkuje to tym, że partycja systemowa nie będzie oznaczona literą C:, lecz inną, np. D: lub E: (Windows nadaje litery po kolei partycjom w porządku takim, jak są fizycznie rozmieszczone na dysku).
W moim przypadku zależało mi, żeby partycja rozruchowa (czyli tam, gdzie miał być umieszczony katalog /Windows i /Program Files była C:), dlatego metodą prób i błędów postąpiłem tak:
1. Przełożyłem dysk z notebooka do PC-ta, założyłem wstępnie dwie partycje (F: i N:) i sformatowałem je jako NTFS.
2. Na partycji N: preinstalowałem Windowsa XP (w katalogu i386\ płyty instalacyjnej uruchomiłem program: winnt32 /makelocasource /syspart:n /tempdrive:n /noreboot
3. W PC-cie za pomocą narzędzia Unetbootin zainstalowałem na pendrivie bootowalnego Debiana w wersji Stable_HdMedia. Z repozytorium Debiana pobrałem plik iso pierwszego CD aktualnej dystrybucji i skopiowałem do na pendrive.
4. Uruchomiłem instalację z pendrive w notebooku.
5. Usunąłem pierwszą partycję z dysku twardego (dawna F:) za pomocą ręcznego podziału dysku w programie instalacyjnym Debiana i zainstalowałem tam tę dystrybucję linuxa.
6. Program instalacyjny zainstalował mi Gruba (bootmenadżera) w głównym sektorze rozruchowym dysku twardego (hd0) oraz wykrył Windows Loadera i dodał go w menu uruchomieniowym Gruba.
7. Przełożyłem dysk z powrotem do notebooka i uruchomiłem system. Z menu Gruba wybrałem Windowsa i wystartowała instalacja;-)
8. W programie instalacyjnym Windowsa XP usunąłem partycje linuksowe - została tylko partycja z literą N:. Utworzyłem nową partycję, zostawiając jeszcze ok. 4 GB nieużywanej przestrzeni, w celu ewentualnej późniejszej instalacji Debiana. Zainstalowałem Windowsa na pierwszej partycji (C:) - pliki systemowe zostały zainstalowane na N: (zgodnie z wcześniejszą preinstalacją). Podczas instalacji Windows wykrył obcy MBR i nadpisał go własnym.
9. Partycji z literą N: zmieniłem literę na D: wykorzystując procedurę opisaną na stronie http://support.microsoft.com/kb/223188 i Edytor rejestru.
 

Autor:
Piotr Pośpiech
Data dodania:
Piątek, 24 sierpnia 2012
Ostatnio zmieniane:
Wtorek, 11 września 2012
Odwiedzin:
11591

Kategorie

Tagi do wpisów